A 2013-as nagyjából 200 milliárdot webshopok, azaz internetes böngészőben elérhető, online értékesítést folytató weboldalak hozták össze. A forgalom döntő többsége - több mint 90%-a - mintegy 100 online boltban realizálódik, és ez nagyjából 6-8 éve, szinte változatlanul így van. Azaz várhatóan az értékelhető teljesítményt nyújtó webshopok száma már nem fog jelentősen növekedni. Ettől még persze átrendeződések lehetnek, főleg a nagy nemzetközi cégek további közép-európai terjeszkedése nyomán. Tavaly megérkezett a Tesco, az eMAG, a FoodPanda, és még mindig nem tudni, mit tervez az Amazon.
Míg a hazai e-ker piacvezető cégeit a nemzetközi konkurensek veszélyeztethetik elsősorban, a közepes és kis webáruházak számára a fő kihívást az fogja jelenteni, mennyire tudnak alkalmazkodni az új eszközök, elsősorban az okostelefon és a tablet elterjedésére nyomán végbemenő változásokra. (Olvasd el itt, mire gondolok!)
Azt, hogy mennyire közeliek ezek a változások, jól érzékelteti az alábbi grafikon, amelyet a HD marketingtől kapott adatok alapján állítottam össze és 62 magyar webshop látogatottságának eszközök szerinti megoszlását mutatja 2012. januártól 2014. januárig.
62 hazai webshop látogatottságának eszköz-szerinti megoszlása 2012. január - 2014. január |
Starcz Ákos tavaly év végén azt mondta a HVG vele készített interjújában: ma már nincs esélye egy kisvállalkozásnak webshoppal belépni a piacra. A Shopline vezérigazgatójának válasza kategorikus és őszinte volt - és bizony teljesen igaza van! (Két kivételt megnevez, de ezek most az írásom szempontjából nem érdekesek.)
Akinek még nincs webshopja, ne nagyon törje ilyesmin a fejét, jó eséllyel kidobott pénz lesz minden forint, amit erre költ. Akinek meg van már webshopja, függetlenül attól, hogy jól megy vagy sem, mindenképpen árgus szemekkel figyelje, mit csinálnak a felhasználói - főleg, ha nem desktopról jönnek -, és próbálja meg kitalálni, hogy fog versenyezni majd az új pályákon.
Kapcsolódó írások:
» Hová okosodunk 2014-ben? (SmarCommerce blog)
» A smart commerce-ről ebben a blogban
Azért azzal vitatkoznék, hogy "ma már nincs esélye egy kisvállalkozásnak" és "akinek még nincs webshopja, ne nagyon törje ilyesmin a fejét". Valóban, ha azon a síkon értelmezed a mondatokat, hogy "nagy webshop", "milliárdos vállalkozás". A növekedési, "felnövési" lehetőségek már valóban korlátozottak, de 30-40-50 milliós éves forgalmú "e-szatócsboltok" mindig kellenek, mindig lesznek. Tipikus családi vállalkozások remekül működhetnek, kis méretű gyártó, kisbolt kiegészítése webes felülettel.
VálaszTörlésNa, mivel itt csak szövegesen lehet lájkolni a kommentet, ez egy ilyen! :).
TörlésNem, Ákos, nem lesznek mindig és nem kellenek mindig, mert nem lesz web és az e-kereskedelem teljesen át fog alakulni, ahogy ezt már a cikk végén hivatkozott írásokban leírtam. Persze egyáltalán nem biztos, hogy igazam van, de elég valószínű. :-)
TörlésEzt a megjegyzést eltávolította a szerző.
TörlésEzt a megjegyzést eltávolította a szerző.
VálaszTörlésEzt a megjegyzést eltávolította a szerző.
VálaszTörlésKedves Ádám! Először is e-kereskedelem nem egyenlő webshop, másodszor pedig javaslom, olvasd el a többi hivatkozott írást is, és akkor talán megérted, miről beszélek.
Törlés